Dzień Przewodników i Ratowników Górskich


Dzień Przewodników i Ratowników Górskich przypadający na 10 sierpnia to kolejne na mojej liście - święto nietypowe. Listę takich świąt przygotowałam sobie już jakiś czas temu, by mieć pretekst nie tylko do zorganizowania wspólnej zabawy, ale też przekazania dzieciom ważnych treści.

Dzisiejsze propozycje skierowane będą głównie do grup przedszkolnych, ale każdy rodzic na pewno znajdzie kilka pomysłów dla siebie i swojego dziecka :)

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK przygotował i opublikował serię filmików  "Górska Wędrówka z Zosią i Kubą" - seria ta składa się z siedmiu krótkich filmów zatytułowanych kolejno: Zaczynamy, Jak się ubrać, Co włożyć do plecaka, Planujemy, Nie chcemy się zgubić, Pogody się nie wybiera, Aby było miło i bezpiecznie.
zdjęcie nr 1
Z pierwszego filmu (kliknij TUTAJ, żeby go zobaczyć) dowiadujemy się gdzie leżą góry w Polsce, jak się nazywają się poszczególne łańcuchy, jakie zwierzęta żyją w polskich górach. Krótko słuchamy też o bezpieczeństwie w górach i o oznakowaniu szlaków.
Obejrzeć można wszystkie filmy po kolei, można też wybrać jeden konkretny - w zależności od tego, co zaplanujemy sobie na zajęciach :)

Co jeszcze możemy robić z okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich?
1. Obejrzyjcie wspólnie filmik, np. TAKI albo TAKI, bo może się okazać, że część dzieci nigdy nie była w górach :)

zdjęcie nr 2 
2. Spójrzcie z dziećmi na mapę - wskażcie gdzie w Polsce są góry, jakim kolorem oznaczone są na mapie, sprawdźcie jakie miasta leżą w pobliżu poszczególnych łańcuchów górskich i jak daleko na mapie jest z Waszej miejscowości do najbliższych gór.

3. Po obejrzeniu z dziećmi filmików, o których pisałam powyżej przygotuj zagadki związane z ich treścią, np.
- Co powinno się znaleźć w plecaku podczas górskiej wędrówki?
- Co to znaczy: "ubrać się na cebulkę"? Dlaczego powinniśmy się tak ubrać idąc w góry?
- Co robić, kiedy w górach złapie nas burza?
Porozmawiajcie o tym kim jest przewodnik górski, a kim ratownik?

zdjęcie nr 3
4. Stwórzcie kodeks górskiego wędrowca - opowiedzcie sobie co wolno nam robić w górach, a czego nie wolno, jak zachowywać się na szlaku, a jak w schronisku górskim / możecie też obejrzeć obrazki prezentujące różne zachowania ludzi w górach i porozmawiać o tym, kto zachowuje się dobrze, a kto nie. Ze starszymi dziećmi możecie porozmawiać o tym, co to jest Park Narodowy, nazwać kilka parków narodowych w Polsce, porozmawiać o tym jak powinniśmy zachowywać się na terenie Parku Narodowego, jakie są zwierzęta i rośliny chronione w Polsce.

5. Obejrzyjcie wspólnie kompas albo busolę - spróbujcie wyznaczyć północ :) opowiedz dzieciom jak jeszcze można wyznaczyć północ w terenie :)

6. Nauczcie się piosenki o górskich wędrówkach, np. TAKIEJ

zdjęcie nr 4
7. Zorganizuj zabawę ruchową, w czasie której zadaniem dzieci będzie ruchem opisać Twoje polecenia, np. pakujemy plecaki, zakładamy górskie buty, wspinamy się wysoko pod górę...

8. Wykonajcie wspólnie pracę plastyczną! Na ścianie przyklej szary papier, na którym narysuj kontury gór - poproś dzieci, by za pomocą farb i gąbek wypełniły kontury. Kiedy krajobraz wyschnie naklejcie na nim narysowanych przez dzieci górskich wędrowców czy zwierzęta żyjące w górach.

Dotarliście do końca tego posta? ;) A może macie jeszcze jakąś propozycję jak z dziećmi świętować Dzień Przewodników i Ratowników Górskich - zachęcam do dzielenia się pomysłami w komentarzu :)

źródła zdjęć: 
1. http://www.przewodnicy.pl/przewodnicy_pokaz.php?nazwa=&woj=&zdjecie=&pk=&pkt=&pkg=1&pt=&in=&iz=&ja=&jf=&jn=&jr=&jw=&ij=&s=120
2. http://polskiegory.byledobiec.pl/blog.php?wpis=144
3. http://www.sp12.miasto.zgierz.pl/unia/hhania6b/galeria%20zdjec.html
4. http://galka.mountlab.net/www/topografia/kompas_a_busola


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzień Kubusia Puchatka

Tydzień włoski

Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat ;)