Wielki Dzień Pszczół


W temacie pszczół, ich wpływu na środowisko i konieczności ich ochrony powiedziano już wiele. Ale czy Wielki Dzień Pszczół może być dla nas dobrą okazją do świętowania? Oczywiście! Oto pomysły na zabawę z dzieckiem w domu oraz kilka propozycji dla większej grupy dzieci :)

Nauczona doświadczeniem "wprowadzania do tematu zajęć" bardzo lubię korzystać z filmików czy prezentacji multimedialnych. Część z nich przygotowuję sama, ale też szukam gotowych pomysłów w internecie.
Tutaj przykładowy 3-częściowy filmik o życiu pszczół, tak na dobry początek:
1. Z kamerą wśród pszczół, cz. I
2. Z kamerą wśród pszczół, cz. II
3. Z kamerą wśród pszczół, cz. III

A teraz garść pomysłów, na to w co się bawić:
1. Pokaż dzieciom ilustracje z pszczelego pakietu, o którym napisałam na samym dole postu, porozmawiajcie czym różni się, np. pszczoła miodna od trzmiela. Może macie możliwość odwiedzenia pobliskiej pasieki i podejrzenia pracy pszczelarzy? Jeśli nie poszukajcie w swoim mieście domu dla owadów (w Poznaniu w parku Jana Pawła II znajdziecie taki właśnie domek) - może uda Wam się natrafić na latającą w pobliżu pszczołę?

2. Porozmawiajcie o tym, co robić, kiedy w najbliższym otoczeniu pojawi się pszczoła lub osa oraz o tym, co robić, gdy zostaniemy użądleni.

3. Spróbujcie narysować pszczołę i wspólnie ją ozdobić - skorzystajcie z materiałów innych niż kredki czy pisaki - znajdźcie kawałki żółtego materiału, pokolorujcie czarne elementy, np. węglem, wykorzystajcie druciki kreatywne do wykonania czułków i folii spożywczej czy siatki foliowej do zrobienia skrzydeł - puśćcie wodze wyobraźni! :) Młodsze dziecko może skorzystać z kolorowanki, może też spróbować odrysować pszczołę od przygotowanego wcześniej kartonowego szablonu, a starsze dziecko może samodzielnie narysować szablon dla siebie i dla Ciebie ;)

4. Jeśli Wasz maluch jeszcze nigdy nie próbował miodu będzie miał ku temu idealną okazję :) spróbować można jeden konkretny miód, ale można też sprawdzić czym różni się, np. miód akacjowy od miodu gryczanego (w poniższych materiałach znajdziecie informacje również na ten temat). Sprawdźcie też jak pachną świece wykonane z wosku pszczelego!

5. Wspólną zabawę zakończcie przygotowaniem miodowego podwieczorku :) Do jogurtu naturalnego wystarczy dodać płatki owsiane, ulubione dodatki, np. orzechy czy suszoną żurawinę i koniecznie MIÓD :) Możecie też  skorzystać z przepisu znajdującego się w pszczelim pakiecie. Smacznego! ;)

Dla większej grupy dzieci:
1. Nauczcie się tańca Mai :) w grupie dzieci, z którymi pracuje piosenka została pokochana całym sercem: Pszczółka Maja - Taniec Mai

2. Posłuchajcie wiersza o pszczołach, zadaj dzieciom pytania o jego treść, spróbujcie go zilustrować:

„Pracowita Pszczółka”
Pszczoła to jest owad mały, ale wielce doskonały.
W ulu domek ma i pracuje tam co dnia.
Zapyla kwiaty, daje nam miód, malutka pszczółka to wielki cud!
Na zielonej, kwiecistej  łące pszczół jest ogrom, tysiące
Latają i nektar zbierają do swoich ul po pracy chętnie z nektarem wracają.
Pszczółki nie próżnują, zwinnie dla nas pracują i miód nam produkują
by wszyscy się cieszyli i jak najdłużej w zdrowiu żyli.
W ulu bardzo się starają zdrowy miodek wyrabiają,
A my potem go zjadamy i dobre humory cały dzień mamy.
(źródło: http://swieradowzdroj.pl/artykul/3066/wiersze-o-pszczolach)

3. Przygotuj planszę, na której przyklej szablony pszczół - każda pszczoła może mieć przyklejony jakiś charakterystyczny element, np. figurę geometryczną, cyfrę czy literę.
- szukajcie pszczoły z konkretnych elementem, np. z literką O
- poszukajcie na planszy takich samych pszczół i połączcie je w pary
- przygotuj drugi komplet szablonów i dopasowujcie je do siebie
Jeśli nie masz możliwości przygotowania dużej planszy rozłóż szablony na ziemi (każda pszczoła powinna być dostatecznie duża, by elementy były widoczne; jeśli masz w sali dywan szablony polecam podkleić twardym rzepem - będzie się mocno trzymał na dywanie, a Ty unikniesz poślizgnięcia) i w zabawie ruchowej odszukujcie poszczególnych pszczół - gdy dzieci słyszą bzyczenie pszczoły biegają po sali, gdy dźwięk cichnie - odszukują na komendę jedną pszczołę :)

4. Wykonajcie pracę plastyczną - ozdóbcie wspólnie szablon pszczoły przygotowany wcześniej przez nauczyciela na szarym papierze :) Możecie też wykonać ul - wykorzystajcie karton, który pomalujecie farbami, wytnij sama lub pozwól wyciąć dziecku wejście do ula (wykorzystując nożyczki - pamiętaj o bezpieczeństwie!), po przygotowaniu przez każde dziecko rysunku pszczoły naklejcie je wspólnie na przygotowany ul.

5. Na koniec zajęć każdemu przyda się chwila relaksu - połóżcie się na podłodze i posłuchajcie odgłosów przyrody - owadów na łące - czy usłyszycie pszczoły pośród tych wszystkich dźwięków? :)

Wspominałam o "pszczelim pakiecie" - znajdziecie go na stronie www.ekokalendarz.pl (kliknij TUTAJ, żeby zobaczyć stronę). W pakiecie, który można ściągnąć w wersji PDF po krótkim wprowadzeniu znajdziemy informacje o tym, co możemy robić, by chronić owady, W kolejnych częściach znajdują się propozycje zabaw dla dzieci młodszych i starszych, mnóstwo pomocy dydaktycznych w postaci kolorowych ilustracji czy krzyżówek.

Ufff... Dotarłam do końca! :) Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie i Twojego dziecka pośród tych propozycji, a jeśli nie - to, że będą one inspiracją do stworzenia własnych pomysłów.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzień Kubusia Puchatka

Tydzień włoski

Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat ;)